Pamiatky

Slanický ostrov umenia

1,5 hodiny

Trvanie

Základný: 8€

Vstupné

Informácie o aktivite

Slanický ostrov alebo tiež Ostrov umenia je ostrov s rozlohou 3,5 ha obklopený vodami vodnej nádrže Orava. Na ostrove stojí pamätný cintorín, kalvária a Kostol Povýšenia sv. Kríža.

Slanický ostrov je pozostatkom zaplavenej obce Slanica, ktorá bola potopená pri budovaní Oravskej priehrady, podobne ako ďalšie 4 obce – Ľavkovo, Oravské Hámre, Ústie a Osada. Ostrov tu stojí od roku 1953, odvtedy, čo bola spustená Oravská priehrada.

Kostolík Povýšenia sv. Kríža stál pôvodne na vrchole kopca nad dedinou a bol záverom kalvárie, z ktorej dnes stojí iba jedenásť kaplniek. Tri z nich sú zaplavené. Na ostrove tiež natrafíte na pomníky z cintorína, ktorý kedysi na ostrove stál. V súčasnosti sa v interiéri kostola nachádza galéria ľudového umenia, kde sú nainštalované expozície zo zbierok Oravskej galérie v Dolnom Kubíne a názvom „Tradičná ľudová plastika a maľba“.

V bývalej hrobke je nainštalovaná xpozícia „História zatopených obcí budovania Oravskej priehrady“. Tiež tu môžete nájsť sochu Antona Bernoláka, kodifikátora slovenského jazyka a rodáka z obce Slanica.

Prístup na ostrov je možný dvoma loďami z prístavov za Námestovom. Lode odchádzajú každé dve hodiny a okrem vstupu na Slanický ostrov sa tiež oboplávajú Vtáčí ostrov, na ktorý je turistom vstup zakázaný.

Dôležité informácie


LokalitaNámestovo
Vstupné Základný: 8€ / Zobraziť
Trvanie1,5 hodiny
Otv. hodiny máj – september: 9.00 - 16.30 / Zobraziť
ParkovanieParkovisko v prístavoch lodí
Webstránkawww.oravskagaleria.sk/sla…
Súradnice49.4069 19.5178

Mohlo by vás zaujímať

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na Orave


Neprehliadni na portáli

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na Orave