Pamiatky

Židovský cintorín Dolný Kubín

15 – 60 min

Trvanie

Informácie o aktivite

Židovský cintorín v Dolnom Kubíne sa nachádza neďaleko historického centra mesta. Je umiestený v lesnom poraste na nerovnom teréne, v tvare písmena L.

Patrí medzi väčšie cintoríny. Po celom obvode je ohradený kamenným múrom, z ktorého časť je už nová z betónových panelov. Pre verejnosť je cintorín otvorený na požiadanie.

Pred druhou svetovou vojnou žilo v Dolnom Kubíne okolo 300 osôb, ktorí sa hlásili k židovstvu. Počas vojny boli deportovaní v niekoľkých etapách do koncentračných táborov, prípadne sa odsťahovali do cudziny. V súčasnosti už v Dolnom Kubíne nie je nikto, kto by sa hlásil k tomuto náboženstvu.

Židia v Dolnom Kubíne mali svojho rabína, synagógu, cintorín a triedy, v ktorých sa vyučovali ich deti. Židovská komunita Dolný Kubín žila s ostatnými v zhode a aj ich zvyky sa veľmi podobali ostatným.

Okrem starostlivosti ochotných ľudí terajšej doby, ku zachovaniu židovských cintorínov prispievajú aj tradície vychádzajúce z ich kultúry. Keďže ortodoxní považujú pokoj mŕtveho človeka za posvätnosť, opätovne nepochovávajú do starých hrobov iných predkov, a tak sa zachovali pôvodné náhrobné kamene, najstarší z roku 1857.

Dôležité informácie


LokalitaDolný Kubín
Trvanie15 – 60 min
Otv. hodiny Otvorený pre verejnosť na požiadanie / Zobraziť
ObmedzeniaPovrch cintorína je nerovnomerný v neupravenom teréne
ParkovanieParkovanie pod cintorínom
Webstránkatik.dolnykubin.sk/zidovsk…
Súradnice49.206884 19.293665

Mohlo by vás zaujímať

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na Orave


Neprehliadni na portáli

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na Orave