Jej hladina však nie je stála,  aj preto je prístup k vode obmedzený. Okrem pláže a niekoľkých vodných športov sa na ňu ľudia takmer nemajú ako dostať. Toto by mohli zmeniť štyri autentické móla. Každé iné, ale všetky by smerovali k rovnakému bodu - k Slanickému ostrovu umenia.
 

Základným architektonickým konceptom celého projektu je situovanie mól na štyri pôvodné hlavné cesty do dnes už zatopenej obce Slanica. Navrhované móla by sa tak stali mementom, pamätníkom tejto kedysi významnej oravskej obce.

Cieľom je využiť pôvodné cesty z Námestova, Bobrova, Zubrohlavy a Ústia, ktoré kedysi viedli do obce Slanica. Existujú dodnes a dá sa na ne ľahko nadviazať, keďže končia tesne pri priehrade.

Pre každú zo štroch oblastí navrhli odborníci iné verejné mólo, aby zapadlo do prostredia. Vzniklo tak mestské mólo, jednoduché drevené mólo alebo panelová plocha strácajúca sa vo vode.

Zatiaľ ide len návrhy, no vďaka vizualizáciam sa dá nad nimi rozmýšľať konkrétne. Finálnu podobu by mohla priniesť transparentná medzinárodná architektonická súťaž, ktorá by zvýšila záujem o náš región a upriamila naň pozornosť.

Na projekte priehradných mól pracovali: Marián Lucký, Michal Buranovský, Matúš Buranovský a Tomáš Pohanič.

Projekt je momentálne pozastavený.