Pamiatky

Drevený kostol Leštiny

1h

Trvanie

Základné: 2,00 €

Vstupné

Informácie o aktivite

Drevený artikulárny evanjelický kostol z roku 1688 s drevenou zvonicou láka turistov z blízkeho aj ďalekého okolia do malej obce neďaleko Dolného Kubína.

Národná kultúrna pamiatka sa nachádza priamo v obci Leštiny. Kostol postavili podľa pravidiel výstavby artikulárnych kostolov.  Na ich stavbu nesmel by použitý kameň ani železo, výlučne iba drevo.

Od roku 2008 je spolu s ďalšími siedmimi drevenými kostolmi Karpatského oblúka súčasťou Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Túto významnú sakrálnu pamiatku Leštín dal koncom 17. storočia postaviť Jób Zmeškal, ktorý bol kapitánom hradnej stráže na Oravskom hrade.

Vnútorné zariadenie kostola pochádza zo 17. až 18. storočia. Interiér kostola zdobí barokový oltár s polychrómovanou drevorezbou zo začiatku 14. storočia, maľba žlto-bielych kvetov na modrom základe na zábradlí z roku 1821, bohato zdobená renesančná kazateľnica zo začiatku 18. storočia, kópia pohrebnej zástavy J. Zmeškala a epitaf M. Mešku z roku 1753.

Zaujímavé sú aj patronátne lavice, v ktorých sedávali zámožní páni okolia. V kostole bol pokrstený jeden z najväčších slovenských básnikov – Pavol Országh Hviezdoslav.

Dôležité informácie


LokalitaLeštiny
Vstupné Základné: 2,00 € / Zobraziť
Trvanie1h
Otv. hodiny Podľa objednávky / Zobraziť
ObmedzeniaChýba bezbariérový prístup
ParkovaniePri kostole
Webstránkawww.muzeum.sk/dreveny-kos…
Súradnice49.188699 19.349516

Mohlo by vás zaujímať

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na Orave


Neprehliadni na portáli

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na Orave