Pamiatky

Kaštieľ Kubínyi

Cca 40 min

Trvanie

Základné: 6 €

Vstupné

Informácie o aktivite

Zámožnú historickú atmosféru Kubínyiho kaštieľa vnímame už pri prechádzaní Vyšným Kubínom. Po niekoľkoročnom rekonštruovaní je kaštieľ v obnovenom stave sprístupnený širokej verejnosti, a tak môžeme to historické čaro aj zažiť a byť jeho priamou súčasťou.

Vyšný Kubín, obec neďaleko Dolného Kubína a pýši významnou stavebnou a prakticky neprehliadnuteľnou dominantou. Kaštieľ Kubínyi pochádza zo 17. storočia. Z historického hľadiska vieme, že kúria tu bola už v 15. storočí, o kaštieli môžeme hovoriť práve od prvej polovice 17. storočia. Neskôr v roku 1750 prebehla významná baroková prestavba kaštieľa z iniciatívy Jozefa Kubínyiho a jeho manželky Amálie Františky de Adda. Počas svojej existencie prešiel kaštieľ viacerými úpravami – barokovou i klasicistickou. Objekt dlhé roky chátral, no noví majitelia mu vdýchli nanovo ducha, ktorého kvôli zanedbaniu takmer stratil.

Prehliadka kaštieľa sa začína pravidelne pred kaštieľom. Počas nej navštívite renesančnú aj barokovú časť, prejdete sa anglickým parkom (v prípade dobrých poveternostných podmienok) a ukončíte ju s nápojom v ruke v bývalých zadných stavoch, v reštaurácii Amália. Na prehliadku môže ísť v jednej skupine maximálne 15 osôb, preto sa odporúča objednať si lístky vopred. Lístky sa dajú kúpiť aj priamo v reštaurácii.

Zažiť „genius loci“ môžete dnes nielen prehliadkou areálu, ktorý dýcha zámožnou atmosférou, no okrem historického zážitku môžete mať aj gastronomický. V reštaurácii, ktorá nesie meno po manželke Jozefa Kubínyiho – Amália. Zážitok doplní aj anglický park, obnovený podľa nákresov zo 17. storočia. Poloha kaštieľa zabezpečuje nielen výbornú dostupnosť, ale aj výhľad na Kubínsku hoľu, Vyšnokubínske skalky a Veľký Choč.

Dôležité informácie


LokalitaVyšný Kubín
Vstupné Základné: 6 € / Zobraziť
TrvanieCca 40 min
Otv. hodiny Streda o 18:00, Sobota o 15:00
ObmedzeniaV jednej skupine max. 15 osôb
ParkovanieMožné pri kaštieli
Webstránkawww.kastielkubinyi.sk/
Súradnice49.18533333 19.30780556

Mohlo by vás zaujímať

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na Orave


Neprehliadni na portáli

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na Orave