Najväčšia vodná nádrž na Slovensku je súčasťou vodného diela Orava. Je vybudovaného na sútoku Bielej a Čiernej Oravy s objemom 375,2 miliónov m3.
Pod hladinou Oravskej priehrady navždy zmizli obce Slanica, Oravské Hámre, Osada, Lavkovo a Ústie, tiež časť Bobrova a Námestova. Práve preto sa v Námestove nenachádza historické centrum mesta. Nad hladinou ostal po zatopenej obci Slanica malý vrch, čím vznikli Slanický ostrov nazývaný aj Ostrov umenia a Vtáčí ostrov, ktoré sú pri nízkej hladine vody spojené úzkym prechodom. Verejnosti je však prístupný iba prvý z menovaných. Vtáčí ostrov je významným hniezdiskom vodného vtáctva, preto je naň vstup zakázaný. Aj preto je časť vodnej plochy a vybrané brehy priehrady súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava.
Vodné dielo so svojimi brehmi a ostrovmi patrí k najvýznamnejším lokalitám výskytu vodných vtákov na Slovensku, leží na migračnej trase vodného a pri vode žijúceho vtáctva v cezhraničnej polohe pri hraniciach s Poľskom.
Hlavným účelom vodného diela je zachytiť vodu v čase povodní a zachytenou vodou zlepšovať prietokové pomery v rieke Orava a Váh.
História Oravskej priehrady
Prvý model projektovanej drevenej priehrady je z roku 1730 a je uložený v Oravskom múzeu na Oravskom hrade. Idea vybudovať priehradu vo vhodnom profile „Ústianského hrdla“ sa datuje od roku 1830 a neskôr sa vždy po sérii povodňových udalostí oživovala. Z historických záznamov je známe, že prvé konkrétne merania a výskumné aktivity sa uskutočnili ešte v roku 1871.
Študijné práce uvažovali s realizáciou rôznych typov priehrad, od murovaných, zemných až po betónové. Napokon - v roku 1953 - bola priehrada ako moderná stavba daná do prevádzky a slúži dodnes.