Pamiatky

Oravská lesná železnička

6 km

Dĺžka trasy

1h 10 m

Trvanie

Základné: 5 €

Vstupné

Informácie o aktivite

Tento vzácny technický unikát sa nachádza v lesoch jednej z najchladnejších obcí Slovenska. Prezentuje pôvodný spôsob prepravy dreva a momentálne patrí medzi najvyhľadávanejšie atrakcie oravského regiónu.

K železnici sa dostanete z obce Oravská Lesná, s ktorou je spojená vedľajšou asfaltovou cestou v dĺžke približne 6 km. V areáli stanice Tanečník, odkiaľ vlaky odchádzajú na svoju vyhliadkovú jazdu, bezplatne zaparkujete na vyhradenom parkovisku. Pokladňa sa otvára o 9:00 h. Vlaky premávajú vo vybraných mesiacoch od pondelka do nedele. Cestovný poriadok platí pre motorové vlaky, drezinu, parnú lokomotívu. Pozor, parná lokomotíva premáva iba vo vybraných dňoch – počas organizovaných podujatí.

Trať v dĺžke 3 kilometre na vrcholovú stanicu Sedlo Beskyd v nadmorskej výške 935m n. m. vlak prekoná za približne 15 – 20 minút. Tu si urobí prestávku, počas ktorej môžete vystúpiť na vyhliadkovú vežu neďaleko stanice a rozhliadnuť sa na krásnu panorámu oravskej prírody. Súčasťou prehliadky v stanici Sedlo Beskyd bola aj goralská drevenica, ktorá približovala kultúru Goralov na Orave, avšak na jar v roku 2020 vyhorela. Celá trasa aj s pobytom na stanici Sedlo Beskyd trvá približne hodinu.

Už viac ako dva roky sa môžu návštevníci previezť drezinou po celom úvraťovom úseku lesnej historickej železnice z Oravy na Kysuce a späť s prestupom na Sedle Beskýd.

Dôležité informácie


LokalitaOravská Lesná
Vstupné Základné: 5 € / Zobraziť
Trvanie1h 10 m
Otv. hodiny Podľa cestovného poriadku / Zobraziť
ParkovaniePri stanici Tanečník
Webstránkawww.oravskemuzeum.sk/expo…
Sezónna aktivitaáno
Súradnice49.3853711 19.1612698
1

Areál stanice Tanečník

V areáli stanice sa okrem pokladne a predajne suvenírov nachádza aj železničné depo pre lokomotívy a vozne. Kým čakáte na svoju vyhliadkovu jazdu môžete sa v priestoroch stanice občerstviť v bufete či aktívne využiť čas na prehliadku voliér s pávmi a ovečkami alebo na detských preliezačkách.

Súčasťou areálu je aj vonkajšia expozícia venovaná pôvodným dopravným prostriedkom a zbierkovými predmetom. Počas špecializovaných podujatí Oravského múzea slúži tento priestor na ukážky rôznych druhov remesiel.

GPS: 49.38566939, 19.16150004

2

Vnútorná expozícia na Tanečníku

Expozícia je rozdelená do dvoch miestostí. Mapuje dejiny, súčasnosť i fungovanie Oravskej lesnej železnice. V prvej miestnosti sú okrem iného inštalované modely lesných dopravných prostriedkov a predmetov z obdobia pred vznikom lesných železníc: priehrada, plte, drevené mosty, model horárne. V tejto expozícii sa nachádzajú aj exponáty nástrojov na prácu s drevom. Dominantnou pamiatkou je model úvratí, ktoré zaisťujú lesnej železnici miesto v dejinách techniky. 

 

GPS: 49.38558907, 19.1611433

3

Vyhliadková veža stanice Sedlo Beskyd

Nad stanicou Sedlo Beskyd sa nachádza drevená vyhliadková veža, ku ktorej sa dostanete chodníkom po lúke od konečnej stanice. Cesta k rozhľadni trvá približne 5 minút. Je postavená v nadmorskej výške 970 m. n. m. V prípade prizanivého počasia ponúka návštevníkom krásny výhľad na okolie: Rozsutec, Západné Tatry, vysielač na kopci Magurka nad Námestovom. Rozhľadňa má tri poschodia a výšku 12 metrov. Je celoročne prístupná.

 

GPS: 49.39024375, 19.12795365

Pomôž nám vylepšiť mapy aktivít v tvojej obci

Chcem pomôcť

Objavuj na mape

1 Areál stanice Tanečník

2 Vnútorná expozícia na Tanečníku

3 Vyhliadková veža stanice Sedlo Beskyd


Mohlo by vás zaujímať

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na Orave


Neprehliadni na portáli

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na Orave