Pamiatky

Kostol sv. Kozmu a Damiána

1h

Trvanie

Zadarmo

Vstupné

Informácie o aktivite

Kostolík sv. Kozmu a Damiána sa nachádza nad obcou Sedliacka Dubová. Miesto má bohatú minulosť. Vedie k nemu neznačený prírodný chodník.

Prvý kostol na tomto mieste sa spomína v roku 1397 a bol drevený. Výstavba terajšieho kostola prešla mnohými fázami od gotickej, cez renesančnú (1642) až po barokovú, ktorá sa uskutočnila v rokoch 1736 – 1754.

No s postupným presídlením dediny Sedliacka Dubová z lokality Žiar, nižšie do doliny k rieke Orava, začal kostol strácať svoj význam. Jeho funkcia sa končí v roku 1880, keď obyvatelia dobudovali nový kostol priamo v obci. Zo starého sa strhla strecha a začal pustnúť.

Dnes tu môžeme vidieť dobre zachované zrúcaniny veže i celej lode kostola a okolo celého areálu murovanú ochrannú hradbu s dvoma vstupnými bránami. V južnej stene sa nachádzajú zvyšky múrov dvoch kaplniek a v poloblúkovej línii severozápadnej hradby sú dobre zachované zvyšky kostnice.

O kostolík sa dnes stará o.z. Dubova Colonorum, ktoré spolu so ZKSM – Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže a obcou Sedliacka Dubová. Každoročne, už od roku 1998 organizujú mládežnícke dobové tábory s cieľom zachrániť a zakonzervovať ruiny aby sa zabránilo ich ďalšiemu rozpadu, vyčistiť celý areál, ale tiež robiť historický prieskum.

 

Dôležité informácie


LokalitaSedliacka Dubová
Vstupné Zadarmo
Trvanie1h
Otv. hodiny Bez obmedzenia
ParkovanieMožné v obci
Webstránkadubovacolonorum.sk
Súradnice49.26160833 19.43358611

Mohlo by vás zaujímať

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na Orave


Neprehliadni na portáli

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na Orave