Príroda

Klinské rašelinisko

Zadarmo

Vstupné

Informácie o aktivite

Národná prírodná rezervácia Klinské rašelinisko je začlenená do Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava. Ide o najlepšie vyvinuté a zachovalé vrchoviskové rašelinisko nelesného typu na Slovensku, zásobované len zrážkovou vodou.

Rašelinisko sa nachádza asi 1km vzdušnou čiarou južne od obce Klin, po pravej strane cesty medzi obcou Zubrohlava a mestom Námestovo. Rozkladá sa na ploche s výmerou 15,3 ha.

Je to najstaršie chránené územie, ktoré bolo vyhlásené za účelom zachovať vzácne rašeliniskové spoločenstvá na území Oravy. Okrem iného je v tejto lokalite prvý doložený výskyt vážky (Leucorrhinia rubicunda) na Slovensku.

Vrchovisko pokladáme z hľadiska ekologických podmienok za jeden z najextrémnejších ekosystémov na Slovensku. Je to rašelinisko s extrémne nízkym obsahom živín, ktoré je zásobované len zrážkovou vodou. Kyslé prostredie vrchoviska a nedostatok živín umožnuje vývoj len obmedzenej skupine rastlín. Väčšina z nich je kyslo a vlhkomilných, nenáročných na obsah minerálnych živín. Plošne najzastúpenejšími rastlinnými druhmi vrchovísk sú machy rašelinníky.

Dôležité informácie


LokalitaNeďaleko obce Klin
Vstupné Zadarmo
ParkovanieNie je
Súradnice49.42862 19.4152

Mohlo by vás zaujímať

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na Orave


Neprehliadni na portáli

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na Orave