ČLÁNKY28.03.2020 | Redakcia

Matej Rabada vytvoril kolekciu inšpirovanú prírodou

Kolekcia odevov "ZPRÍRODY" je určená na každodenné nosenie.

Produkty ktoré vznikajú v dielni Mateja Rabadu sú vytvorené len dvomi pármi šikovných rúk. Manželka Veronika navrhuje a realizuje odevy a odevné doplnky. Matej sa zas venuje výrobe modrotlače a navrhovaniu vzorov.

Aj napriek tomu, že Matej pri výrobe modrotlače dodržiava niekoľko storočné postupy farbenia, spolu s Veronikou vnášajú do tohto remesla svoj pohľad na súčasný dizajn. "Pred niekoľkými rokmi sa podarilo na Slovensku oživiť výrobu modrotlače, no naším cieľom je, aby sa modrotlač dostala opäť medzi ľudí, aby sa nosila," vysvetľuje Matej.

Foto: Archív Modrotlač Matej Rabada

Vzory spolu s odevmi vytvárajú vyvážený celok a prezentujú pohľad Veroniky a Mateja na toto tradičné remeslo. "Názov kolekcie "ZPRÍRODY" je odvodený od autorských dezénov, ktoré boli navrhnuté práve pre túto kolekciu. Napriek výraznej štylizácii vieme odčítať či sa jedná o čakanku, iskerník, dubové listy či iné," vysvetľuje Matej.

Svoju tvorbu zamerali na odevný dizajn, pričom ako materiál využívajú vlastnú modrotlač a dokazujú nám, že aj keď sa jedná o viac ako štyristo ročnú techniku, nájde si uplatnenie aj v súčasnej tvorbe. Vďaka podpore od Nadácie Tatra banky sa rozhodli vytvoriť kolekciu odevov, ktoré by boli nositeľné vo všedný deň. "Modrotlač je typická svojím vzorovaním, a preto sme pri navrhovaní odevov zvolili jednoduché a pohodlné strihy," približuje modrotlačiar.

Foto: Archív Modrotlač Matej Rabada

Odevy sú šité v hesle "one size fits all", čo znamená, že strihy sú univerzálne pre všetky veľkosti. "V skutočnosti ich šijeme v dvoch veľkostných rozmedziach. Ale štýl one size nám vyhovuje najmä v tom, že strih by mal vytvárať so vzormi harmonický celok, nie im konkurovať, keďže práve vzory sú pre modrotlač charakteristické," dopĺňa.

Foto: Archív Modrotlač Matej Rabada

Matej Rabada patrí medzi výrobcov poctivej modrotlače, tradičného spôsobu vzorovania plátna. Jedinečnosť tohto farbiarskeho remesla potvrdzuje aj zápis modrotlače do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.

Redakcia

logo naoravedobre
© 2016 Naoravedobre.sk   •   Technickú prevádzku zabezpečuje DSI DATA a.s.