ČLÁNKY30.12.2017 | Viktória Norisová/Eva Fačková

Anketa: Čo ťahá Oravcov žijúcich v zahraničí domov?

Čučoriedkový kompót, korbáčiky, humor či polku prasaťa – nielen toto by si so sebou zobrali Oravčania a Oravčanky, ktorí sa rozhodli žiť v zahraničí.

Tiež sme sa ich opýtali, prečo sa vracajú späť domov a na čo sú vo svojom regióne hrdí.

Eva, Hruštín, momentálne Dubaj (Spojené arabské emiráty)

Na Oravu sa vraciam preto, lebo je to môj domov a vždy ním bude, nech žijem kdekoľvek. Mám tam rodičov, kamarátov a najlepšie sa tam zrelaxujem a nasmejem. Hrdá som najviac na prírodu, ľudí a na folklórne zvyky, ktoré tu stále pretrvávajú. Keby som si odtiaľto mohla zobrať jednu vec so sebou, bol by to letný oravský vzduch.

 

 

 

Ľubka, Tvrdošín, momentálne Madrid (Španielsko)

Je zaujímavé, že my Oravci pri návrate domov nezvykneme hovoriť meno nášho rodného mesta, ale každý povie: „idem na Oravu,“ - akoby sme všetci boli navzájom nejako zjednotení. Vždy to bude moja milovaná „zelená” Orava s dobrosrdečnými, otvorenými a niekedy aj všetečnými ľuďmi, ale predovšetkým s mojimi drahými blízkymi a priateľmi. Som hrdá na krásnu prírodu, na zeleň, čo je taká zelená, až nás absorbuje a tiež na ľudí, čo sa učia robiť turizmus a robia ho dobre. Keby som si odtiaľto mohla zobrať jednu vec, bol by to čučoriedkový kompót a sušené hríby - po tie sa však treba vracať pravidelne, lebo dlho nevydržia.

 

Filip, Dolný Kubín, momentálne Colchester (Spojené kráľovstvo)

 Vraciam sa tu v prvom rade kvôli rodine, z ktorej veľká časť býva práve na Orave a potom kvôli prostrediu - Orava je obklopená horami a lesmi, ktoré tu na východe Anglicka tak chýbajú. Určite vo mne vyhráva tá nostalgická stránka. Som hrdý na syrové výrobky, kultúrne dedičstvo od básnikov po ľudové umenie, čistú formu ľubozvučnej slovenčiny a pohostinnosť ľudí. Keďže nie som človek, ktorý lipne na trvácnych veciach, zobral by som si skôr niečo praktické, ako vrecúško syrových nití, hoci by mi dlho nevydržalo.

 

Andrea, Hruštín, momentálne New York (USA)

Domov sa vraciam rada kvôli rodine, kamarátom, jedlu od maminy, grilovačkám, čerstvému vzduchu, ale aj kvôli prírode a bežkám. Som hrdá na krásnu prírodu, Oravský hrad, históriu, ľudovú kultúru a hlavne na zvyky a tradície, ktoré máme a ktoré aj ja rada dodržiavam. Keby som si so sebou mohla zobrať jednu vec, bolo by to niečo z oravskej ľudovej remeselnej výroby – napríklad vyrezávanú lavičku alebo tradičné šálky.

  

 

Lenka a Ľuboš, Dolný Kubín, momentálne Wuhan (Čína)

Lenka: Na Oravu sa rada vraciam preto, lebo tam mám rodinu, priateľov a Dolný Kubín je moje rodné mesto. Vždy ma hreje pri srdiečku, keď vidím Choč alebo keď nasadnem v Kraľovanoch do Oravky a sledujem rieku. Keď vidím tie kopce, tak už viem, že som doma. Máme krásnu prírodu a s Čínou aj neporovnateľne čistý vzduch. A korbáčiky!

Ľuboš: Keď som na Orave, cítim riadny pokoj a najradšej mám, keď vidím tie hory. Tú v Číne len spomínam na čerstvý vzduch a na jedlo, ktoré je typické pre náš kraj a vlastne pre Slovensko – na žinčicu, korbáčiky a slaninu.

Po našich skúsenostiach s cestovaním musíme povedať, že Orava má tak nádhernú prírodu a taký úžasný potenciál, ktorý sa vôbec nevyužíva. Síce sa už tak začína propagovať, no stále to je akosi málo a je to škoda. Na druhej strane je však na tom kraji krásne aj to, že tu nie sú masy turistov. Príroda tak veľmi nie je poškvrnená turistami. Sme radi, že Oravci si držia svoj lokál-patriotizmus, že ľudia hovoria, že pochádzajú z Oravy s takou hrdosťou a to je na tom to pekné. Keby sme mohli, zobrali by sme si asi korbáčiky, žinčicu a pol prasaťa. A ešte ovčí syr a kroj. A CD nejakého folklórneho súboru a to by sme počúvali pri jedení syra a pití žinčice. Len teda, či by sme sa s tým do tej Číny odniesli.

 

Radovan, Námestovo, momentálne Londýn (Spojené kráľovstvo)

Na Oravu sa rád vraciam preto, lebo mi pripomína, kde začal môj príbeh. Sebareflexia je pre mňa nesmierne dôležitá, hlavne keď život beží šialeným tempom, čo je v Londýne na dennom poriadku. Keď som na Orave, cítim pokoj, ticho a nostalgiu, vďaka ktorým si vážim každý moment. Taktiež mám na Orave moju milovanú rodinu a priateľov z detstva - ľudí, ktorí majú pre mňa nevyčísliteľnú hodnotu. Som hrdý na našu rozprávkovú prírodu, útulnosť a skvelých ľudí, ktorí majú snahu niečo zmeniť, spraviť svet lepším miestom a pohnúť sa vpred. Som hrdý, že niektorých z nich môžem nazvať svojimi priateľmi. Ak by som si mohol so sebou do Londýna zobrať jednu vec, bola by to fotografia z detstva.

 

Ivana, Dolný Kubín, momentálne Helsinki (Fínsko)

Fínsko je čarovné, je iné, žije sa tu skvele, ale domov - domov je len jeden a ten môj je a vždy bude na Orave. Zakaždým, keď sa vraciam, sa teším na kopce a vrchy, ktoré ma vítajú a ktorých je na Orave neúrekom. Aj tu je príroda nádherná, no pohľadu na Choč z okna sa nič nevyrovná. Náš región má veľké bohatstvo, ako kultúrne, tak aj prírodné a život v zahraničí človeku často otvorí oči. Čo vo Fínsku nie je a čo my na Orave máme, je spätosť s kultúrou, tradíciami a ich prejavmi. Som hrdá, že pochádzam práve z tejto časti Slovenska, ktorá je tak rozmanitá po všetkých stránkach. Zobrať si so sebou do zahraničia jednu vec - to je málo. Určite by som ich vedela vymenovať niekoľko, či už kopce, prírodu,  avšak oravskému domácemu ovčiemu syru a korbáčikom sa široko-ďaleko nič nevyrovná. Dokonca aj môj fínsky priateľ o nich básni kade chodí. Jednoducho originalita výrobku, ktorú vo Fínsku nenájdete.

 

Daniela, Klin, momentálne Saint-Remèze (Francúzsko)

Na Orave mám svoje korene, rodinu, veľa skutočných priateľov a veľmi veľa krásnych spomienok na detstvo a dospievanie. Som veľmi hrdá na ľudí, na ich kultúru, mentalitu a súdržnosť. Koľko je rodín, ktoré robia pravidelne zbierky pre tých, čo toho majú menej ako oni! Koľko je dobrodincov, ktorí pomáhajú deťom a mladým, aby si aj mimo domova vytvorili tie správne hodnoty a pohľad na život! Som rada, že som mohla vyrastať v regióne, kde sú ľudia ešte stále ľudskí. Ak by som mohla, zobrala by som si so sebou do Francúzska slovenský humor, ten mi (okrem rodiny) v zahraničí najviac chýba.

 

Majka, Dolný Kubín, momentálne Geilo (Nórsko)

Myslím si, že ak sa vrátim žiť na Oravu, bude to práve vďaka mojej úžasnej, svojim spôsobom bláznivej, ale hlavne nenahraditeľnej rodinke. Práve ľudia, ktorí sú jej súčasťou, tvorili a tvoria jedinečné spomienky, ktoré sa mi s mojou rodnou Oravou spájajú. A preto je skutočným dôvodom, prečo sa rada vraciam domov, moja rodina. Orava je určite jedným z regiónov, v ktorom jeho občania majú byť na čo hrdí. Myslím si, že všetci môžeme byť hrdí najmä na krásy prírody, ktorú by sme si však viac mali chrániť, ako ničiť a devastovať a uvedomiť si jej účel a nenahraditeľnosť a to, že určité prírodné zdroje sú neobnoviteľné. Zároveň nemôžem nespomenúť unikátny Oravský hrad. Keby som mohla, do Nórska by som si so sebou zobrala haluškovač a pohľadnicu s fotografiou môjho rodného mesta.

 

Našim respondentom ďakujeme za ochotu zapojiť sa do ankety a prajeme im skorý návrat do ich rodného kraja! 

Viktória Norisová/Eva Fačková

logo naoravedobre
© 2016 Naoravedobre.sk   •   Technickú prevádzku zabezpečuje DSI DATA a.s.