Máš aj ty tip na skvelý výlet?

Napíš nám o tom viac alebo nás tam zober.

mám tip
AKTIVITYKultúra a pamiatky

Pamätný dom Martina Kukučína v Jasenovej

Podľa jeho vlastných slov si ho osud vybral, aby ho dobre popreháňal. A veru ho aj popreháňal. Počas života precestoval mnoho krajín. V Jasenovej má svoj rodný dom – Martin Kukučín. 

A ver mi, nikdy nedoľahol na mňa okamih zúfania ani beznádeje ani tu, ani nikde. Ja som dnes tuná taký veselý, bez všetkej afektácie veselý, ako len človek bezstarostný môže byť veselý, človek, ktorý nesklamal sa v ničom, ani v jednej svojej nádeji, ba prijal sto ráz viac než zaslúžil a desať ráz viac, než sám očakával. Ja som dnes človek najspokojnejší a – v svojom spôsobe šťastný.

Úryvok z listu Martina Kukučína Jánovi Slávikovi z Brača v roku 1895

Matej Bencúr sa narodil v roku 1860 v Jasenovej. Po štúdiách na viacerých gymnáziách vo vtedajšom Uhorsku sa ako osemnásťročný vrátil do svojho rodiska. Tu sa venoval povolaniu učiteľa, i kantorskej službe a začal s literárnou tvorbou. Pod pseudonymom Martin Kukučín poslal ako 23-ročný ukážku svojej prózy do redakcie Národných novín. Tým sa začala jeho spisovateľská kariéra

0,5 hodiny

Trvanie výletu

Max. 2 eurá

Vstupné

1

Počet miest

1

Od učiteľa k lekárovi

Napokon sa učiteľovania vzdal a odišiel študovať na Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe. Po štúdiách prišiel na ostrov Brač. Tu sa venoval lekárskemu povolaniu, učil ľudí zdravovede a hygiene. Práve na tomto ostrove napísal jedno zo svojich najznámejších diel, román Dom v stráni. V roku 1904 sa oženil.

V roku 1907 odišiel do Patagónie, kde prežil ďalších 14 rokov. Aktívne sa angažoval v práci s vysťahovalcami, za čo ho po prvej svetovej vojne vyznamenali Radom sv. Sávu a francúzsky Červený kríž ho ocenil diplomom za zásluhy.

V októbri 1922 sa vrátil  na Slovensko. Nevydržal tu však dlho, koncom februára 1923 sa vrátil do Chorvátska. Tam aj v roku 1928 zomrel. Bol pochovaný v Záhrebe, neskôr jeho pozostatky previezli na Národný cintorín do Martina. 

GPS: 49.17606985, 19.29491043

2

Pamätný dom

Pamätný dom Martina Kukučína v Jasenovej spravuje Oravské múzeum. Dom sa nachádza v centre obce Jasenová, orientačným prvkom vám môže byť veža tunajšieho kostola. Vstupný priestor do domu približuje dedinský život v obci na prelome 19. a 20. storočia. Predná izba a kuchyňa sú zariadené dobovým nábytkom. Približujú dedinské bývanie z čias života spisovateľa. Expozícia ďalej pokračuje vydaniami Kukučínovej literárnej tvorby – nájdete tu poviedky, novely, rozprávky, črty, divadelné hry, cestopisy, romány a takisto aj ukážky filmových spracovaní poviedok, ktoré napísal Martin Kukučín. V hospodárskej časti dvora nájdete pracovné nástroje a náradie, ktoré slúžilo k zabezpečeniu chodu bežného života. 

GPS: 49.17603609, 19.29505728

3

Osobnosť Martina Kukučína pripomína aj socha

Keď vyjdete z pamätného domu na cestu, po ľavej strane uvidíte malý park. Na jeho konci sa nachádza miestny evanjelický kostol z obdobia klasicizmu (1836). V parku uvidíte sochu Martina Kukučína v nadživotnej veľkosti. Jej autorom je akademický sochár Ján Kulich

GPS: 49.17606108, 19.2955327

4

Zaspomínajme si na hodiny slovenskej literatúry

Pamätný dom Martina Kukučína v Jasenovej môžete navštíviť každoročne v období od 15. apríla do 31. októbra každý deň v týždni okrem pondelka. Za vstupné zaplatia dospelí 2 eurá, študenti 1 euro a deti sa dnu dostanú zadarmo.

Medzi najvýznamnejšie diela Martina Kukučína patria: Rysavá jalovica (1885), Neprebudený (1886), Mladé letá (1889), Keď báčik z Chochoľova umrie (1890),či Dom v stráni (1903-1904).

Viaceré z diel sa stali námetom pre filmové spracovania. Ondráš Machuľa, hlavná postava z poviedky Neprebudený sa stal nezabudnuteľným v podaní Mariána Labudu staršieho v rovnomennom filme (1965). Každoročne sa na nás počas Vianoc z televízie pozerá aj Jozef Króner alias Adam Krt vo filme Rysavá jalovica (1970). Filmového spracovania sa dočkali aj diela ako Keď báčik z Chochoľova umrie, Dies irae, Mladé letá, atď.

Spracované podľa www.oravskemuzeum.sk, www.csfd.sk a www.litcentrum.sk.

GPS: 49.1761242, 19.29509282

logo naoravedobre
© 2016 Naoravedobre.sk   •   Technickú prevádzku zabezpečuje DSI DATA a.s.